Stosunki miedzynarodowe egzamin

Kontakty międzynarodowe są niezwykle modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, a nie po paru miesiącach, jak zatem pozostawało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Podróż na następny kraniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych ofert współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się większe i tańsze, i co za tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez problemu można przyjąć się na różny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna tradycja i wyjątkowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również można wylądować w Azji, w Afryce czy na dalekiej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Grupy Europejskiej i wszystek jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która zamierza zdobyć nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo efektywne są w ostatnim przypadku tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To przydatne w dorosłych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.