Badanie nasienia torun

Badanie płodności u ludzi polega przede każdym na poszukiwaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest zasadniczym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które płyną z jajek i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Kiedy powinno wykonać się badanie?Badanie to powinno się przygotować w terminie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je dokonać i po różnego sposobie obrazach w miejscowości krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed rozpoczęciem do badania muszą zostać osiągnięte określone standardy. Negatywnie na produkt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna zostać wzięta w okresie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (często te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a ponadto nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna i zostać przekazana w wystarczający środek.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich żywotność i ruchliwość). Dodatkowo pokazuje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są także inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u ludzi stosuje się także innego typu badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i całego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą być również wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas pytania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest więc tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono możliwość godzenia się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie być ich tak znacznie dobrze, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też różnego typie infekcje. W zamysłu ich wykluczenia realizowane są badania mikrobiologiczne.